***
***
***
Szanowni Państwo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej otrzymuje sygnały o wykorzystywaniu czasu wolnego od zajęć na spotkania towarzyskie dzieci i młodzieży (zabawy na placach zabaw, wędrówki w grupach po osiedlach, po lokalach i sklepach, zakupy), w których niestety biorą udział również rodzice umawiając się nawzajem. Uprzejmie proszę o ponowne poinformowanie rodziców dostępnymi kanałami, że powyższe zachowania są bardzo nieodpowiedzialne, sprzyjające rozszerzaniu się koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19. Z poważaniem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej dr inż. Janina Gołuszka
***
***
***
- Często myj ręce Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
- Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.
- Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.
- Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.
- Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
- Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
- Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
- Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
- Unikaj palenia tytoniu i spożywania alkoholu Wszelkie używki osłabiają odporność organizmu. Osoby palące papierosy lub pijące alkohol są bardziej podatne na zachorowanie. Badania naukowe wykazały, że palacze tytoniu są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.
- Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej Umiarkowana i systematyczna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Pamiętaj, aby ciągu tygodnia zaplanować czas na regularną aktywność fizyczną. Spacer z bliskim to idealna forma aktywności fizycznej, która pozwala zachować dobre zdrowie. Pamiętaj, że zalecenie wychodzenia z domu nie dotyczy osób objętych kwarantanną.
- Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus.Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
***
W związku z zagrożeniem koronawirusem i zamknięciem placówek oświatowych w dniach 16.03 - 25.03.2020 r. ZABRANIA SIĘ korzystania z boiska szkolnego, placu zabaw, siłowni plenerowej przy OSP oraz biblioteki publicznej mieszczącej się w budynku szkoły.
***
Pamiętajcie, unikajcie kontaktów bezpośrednich, spotkań z kolegami i koleżankami, nie wychodźcie z domu bez istotnej potrzeby. Wykorzystajcie czas wolny od nauki w szkole na pracę samokształceniową w domu. Nauczyciele codziennie będą z Wami korespondować za pomocą e-dziennika i e-maila. Sprawdzajcie na bieżąco wiadomości i wykonujcie polecenia nauczycieli oraz zadaną pracę domową.
***
Zgodnie z decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty w całym kraju zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie nasze przedszkole i szkoła nie będzie prowadziła zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 12 i 13 marca br. nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie w razie konieczności działania opiekuńcze. Od poniedziałku, 16 marca br. dzieci i uczniowie nie przychodzą do przedszkola i szkoły. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Za pomocą dziennika elektronicznego, strony www.spzachelmna.pl przekazywane będą bieżące informacje dotyczące działalności szkoły i samodzielnej pracy uczniów w domu. Rodzicu, • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze; • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny; • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS; • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny; • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz; • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły. Uczniu, • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe); • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki; • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela; • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
***
W związku z rosnącą liczbą zakażeń w Europie koronawirusem zwracamy się z prośbą o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem, stosowanie odpowiednio zasad ochrony podczas kaszlu i kichania, unikania dotykania rękami oczu, nosa i ust. Prosimy o nienaruszanie i przestrzeganie zapisu Statutu Szkoły i dopilnowanie, aby w zajęciach uczestniczyły tylko dzieci zdrowe. Prosimy o zapoznanie się z informacjami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia na stronie =>www.gov.pl/koronawirus oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie =>www.wsse.krakow.pl Infolinia NFZ dot. koronawirusa 800 190 590